Fuld fart på undervisningen! 

10.c fra 10iCampus har rykket klasseværelset ud til Outrup Speedwaybane – og her blev både matematik, dansk og engelsk sat i spil på nye måder. Eleverne har målt banen, skrevet opgaver, arbejdet med speedway-historie – og i denne uge forvandles oplevelserne til podcasts, videoer og fotos. Begejstringen er stor for en undervisning, hvor teori og virkelighed mødes.

Jsper og Lasse: Det er en rigtig god måde at lære på. Det er nemmere at forholde sig til opgaverne, når man har det i hænderne. Fedt besøg på speedwaybanen. Vi arbejder lige nu på en reportage fra dagen.

Om oplevelsen fortæller 10iCampus:

I disse dage arbejder 10C med dansk, engelsk og matematik på en anderledes måde. I samarbejde med professionel speedwaykører, Tim Sørensen, har vi først besøgt speedwaybanen i Outrup og hørt ham fortælle om sporten og livet som kører i flere lande. Eleverne tog billeder, optog lyd, interviewede Tim Sørensen og foretog div. målinger af banens størrelse. Alt sammen information som de kommende dage skal bruges i de tre fag. Der skal udregnes og opstilles budgetter samt arbejdes med hastighed og omgange i matematik. I dansk skriver eleverne reportager, laver podcast, film og fotoreportager fra dagen. Engelskfaget har bidraget med sportens historie og regler.
Kæmpe tak til Tim Sørensen for at bruge en formiddag sammen med os.
Benjamin og Silas har arbejdet med en skriftlig opgave om oplevelserne i Outrup – med udgangspunkt i sanserne – især duftene/lugten fyldte meget i oplevelsen i følge eleverne. Opgaven kan man læse her nedenfor.

”Jeg har kørt speedway, siden jeg var 5 år”

Tim Sørensen fortæller 10C fra 10iCampus om sin karrierer tirsdag D.. 30 september 2025.

Af Silas Rasmussen og Benjamin Brødsgaard

Vi stod på gruset ved Outrup Speedway Club, og selvom banen var tom, kunne man tydeligt mærke, at her sker der normalt vilde ting. Man kunne næsten høre det for sig: cyklerne, der drøner rundt i svingene, publikum der råber, og støvet der hænger i luften. Bare at stå der gav en slags forventning i kroppen.

Luften lugtede af olie, benzin og gammelt støv. Det var sådan en blanding af værksted og udendørs. Ikke ligefrem en rar duft, men den passede perfekt til stedet.

Vi var kommet for at møde speedwaykøreren Tim Sørensen. Han er professionel, og han har kørt i mange år, men for noget tid siden fik han en hjerneblødning. Det kan man stadig høre på ham, for hans ord er lidt slørede, men han kæmper sig tilbage – og man kan mærke, at han ikke har givet op.

Han kørte ikke den dag, men han tændte motoren for os. Lige pludselig blev hele stedet levende. Lyden var vild – den brølede og skar igennem kroppen, så man kunne mærke vibrationerne i brystet. Nogle af os holdt os for ørerne, men alligevel kunne vi ikke lade være med at smile. Lugten fra brændstoffet var skarp, og man fik næsten lyst til at hoste.

Vi begyndte at lægge mærke til alle de små detaljer omkring os: Sporene i jorden, som mindede om de sidste løb, der var blevet kørt her. Selvom det hele var stille, føltes det som om banen bare ventede på, at nogen igen skulle sparke den i gang.

”Jeg har kørt speedway siden jeg var 5 år”, sagde Tim Sørensen.

Stemningen var speciel. På den ene side rolig, men på den anden side fuld af energi, som hang i luften. Det var lidt som at være backstage til en koncert, lige før musikken går i gang.

Vi så ham ikke køre, men vi gik derfra med en klar følelse af, hvad speedway egentlig er: Larm, fart, farer og en kæmpe passion. Da motoren blev slukket, var stilheden næsten for mærkelig, som om noget pludselig manglede. Men det gjorde også, at man bedre kunne høre Tims ord for sig igen. og i klassen besluttede vi os sammen for at tage ud at se et speedway løb i Outrup til sæsonstart.

 

Victor og Dima: Vi arbejder med en fotomontage fra dagen i Outrup. Det var vildt spændende at være derude. Især det her med at møde en af kørerne, Tim, var fedt!

 

Daniel og Mateusz: Det var en god oplevelse at have undervisning ved speedwaybanen. Daniel (tv): Jeg har selv kørt speedway derude i 5 år, så jeg vidste meget om det i forvejen.

 

Miguel, Sonja, Magnus og Tika: Vi arbejder med podcast om oplevelsen i Outrup. Det er en spændende måde at have undervisning på. Det er i hvert fald en anden måde at lære på.