Hvor skal jeg sætte mit X?

Der er valg i luften igen. Det kan man mærke. Politikere dukker pludselig op alle steder – på TV, i radioen, på sociale medier og næsten også mellem hylderne i supermarkedet. Og jeg må indrømme: Jeg er en af dem, der stadig er lidt i tvivl om, hvor mit kryds skal sættes.

Jeg gør ellers, hvad jeg kan. Jeg ser valgdebatterne på TV. Jeg zapper videre til analyserne på News bagefter, hvor fire eksperter og en tidligere spindoktor forklarer, hvad politikerne i virkeligheden mente, da de sagde det, de sagde – og hvorfor de ikke sagde det, de burde have sagt.

Jeg prøver virkelig at følge med. For i virkeligheden ønsker jeg jo bare nogle ret enkle ting.

Jeg vil gerne have et dejligt trygt Danmark.

Bedre fungerende folkeskoler.
Mere logik i indvandrerdebatten.
SKAT man kan forstå uden at ringe til en revisor.
Afgifter man kan forholde sig til.

Hakket oksekød, man kan betale.
Rent vand i hanen.
Ordentlig dyrevelfærd.

Og ja… hvis jeg skal være helt ærlig: måske også lidt mere af min egen løn til udbetaling.

Frihed til SELV at vælge – uden at blive dikteret af fx 19374 pressemøder…!

… Og så noget bur-manden-inde-og-smid-nøglen-væk-straf til kriminalitet, der har noget med børn at gøre (!!!)

Og så – nu vi er i gang – fred i verden.

Men når jeg lytter til debatterne, får jeg indtryk af, at jeg faktisk kan få det hele. Bare jeg stemmer på alle bogstaverne på stemmesedlen.

Det kan man desværre ikke.

Så jeg fortsætter med at se debatterne.
Jeg lytter til argumenterne.
Og jeg prøver at finde ud af, hvem der egentlig mener det, de siger – og hvem der bare siger det, de mener, vi gerne vil høre.

Indtil videre er jeg dog nået frem til én politisk konklusion: Der er stadig lidt tid til at beslutte sig.

Så jeg fortsætter med at følge debatterne på TV. Læse læserbreve. Og hvis det bliver rigtig svært, kan man jo altid gøre som mange danskere før mig:

Gå ind i stemmeboksen, tage blyanten…
og håbe på, at hånden selv finder det rigtige bogstav.

DU skal gøre det samme – stem – for hulan! Demokrati er ikke en selvfølge – vi er heldige her i Danmark!