2026 er døbt ”Kulturens Jubelår”, fordi kulturkalenderen i Varde Kommune bliver spækket med kulturaktiviteter for alle, der er sultne på kulturoplevelser. Og har du eller din forening lyst til at fylde endnu mere ind i programmet, så har vi midlerne til at støtte arrangementet.
HVAD KAN DU OPLEVE I 2026?
- Fortællefestivallen GAK
- Børneteaterarrangementer over hele kommunen
- Åbningen af Ølgod Kulturhus og Varde Teater- og Musikhus
- Wadden Tide udstillingen i Blåvand
- ArtMatter Lokal
…og meget mere…
Vi drømmer dog om, at der kommer endnu mere kultur ud i alle afkroge af kommunen i 2026. Derfor inviterer vi alle, der har en god idé til et kulturevent til at søge Puljen til aktiviteter under Kulturens jubelår.
Puljen støtter nye initiativer, som understøtter et innovativt, alsidigt og udviklende kulturliv i 2026 med fokus på samskabelsesprojekter samt kobling af flere temaer, viden og knowhow. Der er 385.000 kr. i puljen. Ansøgninger behandles i 1. uge i februar, april, juni og september 2026.
Læs mere her: Puljen for aktiviteter under Kulturens Jubelår 2026 – Varde Kommune
Hvis du mangler sparring eller nogen at samarbejde med, så kontakt Lone lmik@varde.dk