FOF Aftenskolen på Fanø byder velkommen til en ny underviser, når øens knallertmekaniker Lars Burmeister står i spidsen for det nye kursus “Kvinde, kend din ladcykel”.
På Fanø tager det kun et splitsekund at opdage, at ladcyklerne fylder rigtig meget i gadebilledet, og der er tit og ofte kvinder bag styret. Derfor dette kursus skabt til kvinder og mødre, der gerne vil lære selv at vedligeholde og klargøre deres ladcykel. (Alle er dog velkomne – uanset køn).
Vigtig transportkilde
”På en ø, hvor ladcykler heldigvis er en hel naturlig del af hverdagen, er der god grund til at kende sin cykel lidt bedre. Ladcykler er nærmest uundværlige her på Fanø og bruges til transport af børn, hunde, indkøb, instrumenter, strandture og alt derimellem”, siger Lars Burmeister, ”der bare er træt af at støde på knirkende kæder”.
Lars er 42 år og bor på Fanø sammen med sin kæreste Tine og deres to børn på 9 og 16 år. Familien flyttede til øen i 2018 for at komme væk fra bylivet i Esbjerg og tættere på naturen, roen og de åbne vidder.
Fanø har dog altid haft en særlig plads i Lars’ liv.
“Jeg er nærmest vokset op på lystbådehavnen i Nordby, hvor mine forældre havde båden med fra Esbjerg sommer efter sommer, og vi tilbragte i det hele taget meget tid på Fanø i ferierne hos mine onkler i deres sommerhuse på øen. Derfor var springet fra by til ø ikke så stor en omvæltning.”
Mange års erfaring med hjul og motorer
Interessen for mekanik begyndte tidligt.
“Jeg har arbejdet med cykler, knallerter og motorcykler, siden jeg fandt ud af, at et hjul kunne dreje rundt, siger han med et grin.”
Lars er uddannet knallertmekaniker på Vestergade i Varde, og har gennem mange år arbejdet på værksteder. I dag underviser han blandt andet i motorlære i Fanøs ungdomsklub, Villaen, hvor han formidler sin viden til unge med samme entusiasme, som han selv møder faget med.
Praktisk kursus i hyggelige omgivelser
Kurset ”Kvinde kend din ladcykel” foregår i det hyggelige værksted i ungdomsklubben på Vestervejen i Nordby på Fanø, hvor deltagerne får mulighed for at lære i et afslappet tempo og med værktøjet lige ved hånden
Her lærer deltagerne blandt andet at:
- Lappe dæk
- Justere bremser
- Stramme kæden
- Smøre og vedligeholde bevægelige dele
- Fejlsøge mindre problemer
Kurset henvender sig til alle, der ønsker at blive mere selvhjulpne og mere trygge ved deres cykel.
Mere end bare reparationer
Ideen til kurset opstod, fordi Lars gennem længere tid har bemærket, hvor mange ladcykler på øen der kunne have glæde af lidt kærlighed og vedligeholdelse.
“Jeg kunne simpelthen ikke holde ud at se så mange ladcykler køre rundt og se slidte ud, når de med få greb kunne fungere og køre meget bedre, siger Lars.”
Kurset kræver ingen forkundskaber.
“Det handler ikke om, hvad man kan i forvejen. Det handler om at få mod på at prøve. De fleste bliver overraskede over, hvor meget de faktisk selv kan lære”, lover Lars.
Deltagerne kan forvente et hands-on kursus, hvor man helt sikkert kan få olie på fingrene, hyggeligt samvær og praktiske færdigheder, som kan bruges hver eneste dag.
Link til kursus på FOF Sydvestjylland
