Der var store smil og benzin i luften torsdag eftermiddag, da Ung Varde/Krumtappen modtog en ganske særlig gave: To splinternye ATV’er doneret af Varde BingoKlub.
Overrækkelsen fandt sted onsdag eftermiddag ved Krumtappen, hvor daglig leder Sven E. Andersen og Jette Mathisen fra Varde BingoKlub sammen med viceskoleleder Jens Peter Olesen fra UngVarde markerede donationen. Senere på dagen dukkede en flok forventningsfulde unge op for at prøvekøre de nye maskiner – og begejstringen var ikke til at tage fejl af.
Krumtappen er et af de helt centrale tilbud under Ung Varde og har i årtier været et samlingspunkt for unge i Varde Kommune med interesse for motor, teknik og fællesskab. Her handler det ikke kun om olie og benzin, men i lige så høj grad om sammenhold, grin og gode relationer.
– Krumtappen startede for omkring 30 år siden, og der er stadig stor interesse. Mere end 100 unge viser interesse flere gange i ugen, og mange kommer fast hver mandag og torsdag, fortæller Jens Peter Olesen.
Krumtappen er en del af Varde Ungdomsskole og tiltrækker ikke kun lokale unge. Også lejrskoler fra resten af landet lægger vejen forbi for at få en del af de særlige oplevelser, stedet tilbyder.
Hos Varde BingoKlub er glæden ved at kunne støtte tydelig.
– Vi er rigtig glade for at kunne bakke op om sådan et positivt fællesskab. Det er godt for de unge mennesker, siger Jette Mathisen.
Og glæden går begge veje.
– De unge er glade – og vi er mindst lige så glade, lyder det med et smil fra bingo-klubben.
Med de to nye ATV’er får Krumtappen endnu bedre muligheder for at give unge i kommunen fart, fællesskab og fritidsoplevelser med mening. Her var der i dén grad tale om, at bingo gav banko.
