POLITIET: DYGTIGE VIGGO ER VORES FØRSTE VANDSØGSHUND
Vi har her i Syd- og Sønderjyllands Politi fået vores første vandsøgshund; Viggo på fire år. Sammen med sin hundefører Jesper har de trænet i næsten to år for at opnå færdighederne, så de kan hjælpe med at lede efter forsvundne personer i både havvand og ferskvand.
”Jeg gik i gang med uddannelsen, fordi det er en spændende opgave, som er relativt ny i politiet. Uddannelsen er forløbet stille og roligt, men jeg er virkelig fascineret over, hvor meget man kan lære sin hund. Man må næsten knibe sig i armen. De er så dygtige”, siger Jesper, der har været hundefører i 13 år.
Hundene lærer at markere, når de får færten af et dødt menneske i vand. Dermed kan de bruges i eftersøgningen af forsvundne personer og være med til, at de bliver fundet hurtigere.
”Det sværeste for hunden er dels at skulle arbejde om bord på en båd, hvor der er rigtig mange indtryk og dels det, at hunden ikke har en konkret genstand at søge efter, men skal markere alene på en fært”, fortæller Jesper.
Til daglig er Viggo patruljehund og en dygtig en af slagsen.
”Han er en rolig og selvstændig hund med masser af selvtillid. Han har en virkelig god næse og har allerede fanget mange banditter – og så er han bare en god kammerat”, fortæller Jesper, der har haft en enkelt hund før Viggo.
Jesper og Viggo har været i aktion på vandet og er glade for opgaven:
”Det er spændende arbejde og det bedste er, at vi arbejder sammen med andre erfarne og dedikerede hundeførere, som brænder lige så meget for sagen, som vi gør. Det er virkelig fedt!”
Politiet i Danmark begyndte at uddanne vandsøgshunde i 2017. I dag har flere politikredse en vandsøgshund, som bliver sat ind på opgaver i hele landet.