Torsdag aften blev de mange frivillige, der gør en kæmpe forskel ude i de sociale foreninger hyldet.
På aftenen blev Mandagsklubben i Janderup kåret som Årets Frivillig 2026.
Mandagsklubben skaber et socialt fællesskab for seniorer, hvor nærvær og gode oplevelser er i centrum.
Derfor handler klubben heller ikke kun om aktiviteter, men om mennesker og om at høre til. Det fællesskab der opstår, er med til at skabe livsglæde og forebygge ensomhed. Derfor er der også plads til alle i klubben, for det vigtigste er, at man ikke føler sig alene.
Udover Mandagsklubben var de to ildsjæle Bente og Lissy også nomineret til at vinde prisen. På aftenen blev de derfor også hyldet for deres store engagement i Carolineparkens Venner og Vennekredsen på Ansager Plejehjem.
Stort tillykke til Mandagsklubben – og tak til både Mandagsklubben, Bente, Lissy og alle de andre frivillige, der hver dag gør en stor forskel for deres medborgere