For 6. gang inviterer Musik & Billedskolen til MusicCamp lige før skolen starter efter sommerferien

MusicCampen, der afholdes på Stålværket i Varde, er for alle børn i kommende 3.-6. klasse, som har lyst til tre spændende dage med musik, og man kan være med, selv om man ikke har sunget eller spillet før.

– MusicCampen giver børn, som aldrig har spillet et instrument før mulighed for at prøve forskellige instrumenter og indgå i musikalske fællesskaber med plads til alle.  Musikskolens lærere skaber trygge rammer, der giver børnene mod til at turde prøve noget nyt, udfordre sig selv og vokse med opgaven, siger Helle Munksgaard Petersen, teamleder på Musik & Billedskolen. Når afslutningskoncerten er færdig, ser vi hvert år nogle stolte børn, som har udviklet nye færdigheder og selvtillid igennem musikken.

Det er ikke kun musikken, der fylder på årets MusicCamp. Der er også plads til masser af leg og hygge i pauserne, og mange nye venskaber bliver skabt på tværs af tre dages fællesskab.

Læs mere og tilmeld dig nu på www.musikogbilledskolen.dk/musiccamp

Fakta:

  • Hvem: elever i kommende 3. – 6. klasse
  • Hvornår:
    Tirsdag d. 5. august 9.00 – 15.00
    Onsdag d. 6. august 9.00 – 15.00
    Torsdag d. 7. august 9.00 – 16.40
  • Du skal kunne deltage alle tre dage
  • Campen afsluttes torsdag med koncert for forældre og søskende, nærmer info om tid og sted kommer
    Sted: Musik & Billedskolen, Vestervold 11, Varde
  • Der er plads til ca. 40 deltagere
  • Pris: kr. 400,- for alle tre dage.
  • Tilmelding senest mandag d. 23. juni
  • MusicCamp 2025 er en del af VAKS kataloget.