Læserbrev: En øget udgift for børnefamilier! 

På vegne af den socialdemokratiske byrådsgruppe i Varde Kommune, Anne Catherine Hoxcer Nielsen, Byrådsmedlem og udvalgsformand

Søndergade 5, Varde

 

Flere års forgæves rekrutteringsindsats af dagplejere i kommunen har gjort, at der skulle oprettes flere vuggestuepladser. Først som midlertidige pladser og nu som permanente, grundet den forgæves rekruttering af nye dagplejere. I Socialdemokratiet er vi for en bred vifte af dagtilbud. Men når vi ikke kan sikre bedre vilkår for dagplejerne, har ingen jo lyst til det vigtige job med at passe de små poder. En 48 timers arbejdsuge, konsekvent udnyttelse af 5. barns ordning, indskrænkede feriemuligheder, private boliger som nærmest skal bygges som en institution, er en del af virkeligheden for dagplejerne.

Vuggestuer er gode tilbud. Helt bestemt. Men det er nærmest som om det ender med at blive løsningen på alt. Prisforskellen på en dagpleje- og vuggestueplads er 859 kr. pr. måned og giver 10.309 kr. pr. år i merudgift på budgetkontoen, nu når vi ikke kan sikre dagtilbud i flere variationer. I socialdemokratiet ved vi det er mange penge for en almindelig børnefamilie.

I Socialdemokratiet vil vi gå til budgetforhandlingerne med krav om en takstnedsættelse, så vi ikke slår bunden helt ud af børnefamiliernes økonomi, fordi vi lige nu ikke kan sikre en bred vifte af tilbud. Men vi vil også stille som krav, at vi skal have arbejdet med de vilkår vi driver dagplejen på i Varde Kommune.

Det fortjener børnene, forældrene og ikke mindst de gode medarbejdere, der har valgt at stille deres hjem til rådighed som arbejdsplads.